folt37 folt37
3163
BLOG

Blask Owsiaka rozjaśnia Polskę.

folt37 folt37 Polityka Obserwuj notkę 71

Jubileuszowy 20 Przystanek Woodstock głośnym medialnym echem odbił się w Polsce obecnością ks. Lemańskiego w związku z jego wypowiedziom na temat polskich biskupów. Media uchwyciły się tego szczegółu z powodu medialności księdza powodowanej sporem z metropolitą praskim abp Henrykiem Hozerem.

Tymczasem Przystanek obfitował zdarzeniami bardzo ważnymi społecznie z punktu widzenia przyszłości młodego pokolenia i ich obywatelskiego zaangażowania z życiu. 

W szczytowym momencie w sobotę na polu woodstockowym było, jak szacuje policja, nawet 750 tys. osób. Ta frekwencja jest dowodem wielkiej popularności tej imprezy wśród młodych ludzi. Głównym magnezem przyciągającym owe tłumy były występy popularnych zespołów muzyki młodzieżowej z rockiem na czele.

Genialność Owsiaka polega na umiejętności przyciągania tych tłumów i przy okazji głównego nurtu festiwalu aplikować młodym idee obywatelskiego ducha, którego tak ogromny deficyt w Polsce notujemy.

Za najważniejsze obywatelskie wydarzenie festiwalu uważam obecność prof. Muhhamada Yunusa (Bangladesz) - założyciela  banku dla ubogich Grameen Bank informującego młodzież jak zwalczać bezrobocie młodych takimi radami, tak rekomendowanego przez GW:

 

·        To było najbardziej motywujące spotkanie w woodstockowym namiocie Akademii Sztuk Przepięknych. Jego gość, prof. Muhammad Yunus (pochodzi z Bangladeszu, mieszka w Stanach Zjednoczonych), niczym z rękawa sypał gotowymi receptami: jak zwalczyć bezrobocie, głód i ubóstwo. Akurat w jego przypadku trudno mówić o snuciu utopijnych wizji - sam jest założycielem banku Grameen Bank (ma swoje oddziały na całym świeci) i twórcą idei mikrokredytów, czyli pożyczek dla osób bezrobotnych i ubogich, które nie mają zdolności kredytowej. Pieniądze mają przeznaczyć na rozkręcenie własnego biznesu. Do tej pory z tej formy pomocy finansowej skorzystało blisko 7 mln ludzi. Komitet Noblowski uznał, że to działalność szczytna, pomagająca w walce z ubóstwem i bezrobociem. Prof. Muhammad Yunus jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Oto rady profesora:

·        Porzućcie chęci zysku, a zacznijcie myśleć o wyższym celu. Weźcie sprawy w swoje ręce, my też zaczynaliśmy od małej wioski. Jeśli wiecie, jak pomóc pięciu osobom, to pomożecie pięciu milionom. Dajcie mi pomysł, a ja wam dam pieniądze - motywował w namiocie ASP prof. Muhammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla na rzecz walki z biedą.

·        Młodzi, weźcie sprawy w swoje ręce. Nie szukajcie pracy, to niedobry kierunek. Załóżcie własne biznesy, dowiedzcie się czegoś o przedsiębiorstwach społecznych. Nie pozwólcie, by system was dołował. Wykorzystajcie swoją kreatywność, wyobraźnię. Trzeba marzyć, snuć marzenia niemal jak science fiction. Powiedzcie mi, jaki macie pomysł, a ja wam dam pieniądze - motywował profesor.Nie rozdajemy pieniędzy, ale jesteśmy partnerami.Pożyczamy je, ale nie prowadzimy rozdawnictwa. Nie jest tak, że je dajemy i znikamy. Sprawdzamy i kontrolujemy działalność tych osób. Tworzymy środowiska firm, które wzajemnie się kontrolują. Tak zrobiliśmy w Afryce i Tunezji. Jesteśmy partnerami. Jeśli coś nie idzie, pomagamy - wyjaśniał laureat nagrody Nobla.

·        Jego zdaniem młodzi mają dziś o wiele bardziej ułatwione zadanie: nowoczesne technologie. - Wykorzystujcie je, bo to olbrzymia siła. Możecie sprawdzić w telefonie prawie wszystko, nawet własny puls. Byłoby dobrze, gdyby jak najwięcej stanu zdrowia badać za pomocą tej podręcznej technologii, jak najmniej chodzić do szpitali. Służba zdrowia na całym świecie działa fatalnie, bo jest opętana chęcią zysku. Ludzie umierają niepotrzebnie - komentował.

·        Jest jeszcze coś, o czym zdaniem laureata Nobla trzeba pamiętać przy zakładaniu firmy. - Porzucić chęć zysku, przestać być chciwym. Powinien przyświecać wam wyższy cel, dobro społeczeństwa i ogółu. Nic się nie zadziała w świecie opartym na zysku - radził.

·        Kryzysw 2008 rpowstał przez chciwość.Wszystko przez to, że kilka osób podjęło złe decyzje, decyzje motywowane chciwością. Kilka osób może zniszczyć losy wielu ludzi. Podobnie jak kilku ludzi ma większość bogactwa całego świata - odpowiadał profesor.

Spotkanie zakończyło się tradycyjnym "Sto lat" odśpiewanym na stojąco. Prof. Yunus był zachwycony Woodstockiem. - Jeszcze nigdy nie widziałem pół miliona ludzi w jednym miejscu z tak odległych miast i krajów. Szkoda, że wciąż jest tak mało ludzi z Azji! - zachwalał.

Owsiak bije na łeb polityków, którzy poza retorycznymi obietnicami rozdawnictwa i obietnicami nowych stanowisk pracy, których nie przybywa nie potrafią przekonać młodych ludzi do działalności na własny rachunek. Wręcz odwrotnie, politycy ulegli demagogiipopulistów i wbrew intencji praw wolnego rynku utrudniają jak mogą działalność na umowy prawa cywilnego.

Owsiak dał zapraszając prof. Yunusa pokazał jak powinno się rozbudzać w młodych ludziach zapał do brania sprawy w swoje ręce.

Brawo Owsiak!!!


 

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka