folt37 folt37
298
BLOG

Odradza się społeczeństwo obywatelskie.

folt37 folt37 Polityka Obserwuj notkę 14

Od wielu lat apeluję o odbudowywanie w Polsce społeczeństwa obywatelskiego, które dotąd nie wykazywało należytego zaangażowania w życiu politycznym. Efektem owego nikłego zainteresowania jest dramatycznie niska frekwencja wyborcza nobilitująca bylejakość polskiej polityki.

Pośród ogromu krytycyzmu wobec rządów PiS dostrzegam jeden, ważny pozytyw tej władzy, mianowicie wzrost aktywności obywatelskiej przebudzonej niepokojem o stan polskiej demokracji zademonstrowany jaskrawym dążeniom rządzących do likwidacji konstytucyjnych ograniczeń nałożonych na nich ustawą zasadniczą.

Masowe, społeczne protesty pod egidą KOD-u oraz solidarna postawa głównego trzonu polskiego sądownictwa i najważniejszych gremiów prawniczych z akademickimi na czele w obronie Konstytucji i praw wolnościowych, to przejaw niezaprzeczalnie pozytywnego aspektu rozbudzania obywatelskości Polaków.

Jednak do postaw obywatelsko najwymowniejszych zaliczam licznie uchwalane stanowiska samorządów terytorialnych w obronie nienaruszalności Konstytucji  zapewnieniami respektowania wyroków TK zgodnie z tezami Sądu Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, że wyroki te są obowiązujące zawsze, nawet bez ich rządowej publikacji.

Samorządy miast Warszawa, Łódź, Poznań, Bydgoszcz, Koszalin, Gdańsk, Ostrów Wlkp., Gorzów Wlkp., i inne dały przykład tej obywatelskiej postawie i stały się zaczynem antyrządowego, obywatelskiego sprzeciwu wobec rażącego uporu władz ustawodawczej i wykonawczej w nieprzestrzeganiu konstytucyjnego ustroju RP.

Teraz widać jak ważną ustrojowo była decyzja ustawodawcy przywracająca w Polsce samorządność terytorialną oddającej lokalnie władze obywatelom ograniczoną jedynie ingerencją państwa wyłącznie do roli nadzoru przestrzegania prawa.

I to jest najważniejsze „jądro”  samorządności. Rząd zarzuca samorządom łamanie prawa grożąc sankcjami prawnymi, co w świetle prawa właśnie jest groteskowe. Prawo bowiem stanowi, że spory decyzyjne zaistniałe pomiędzy samorządem terytorialnym a państwem zawsze rozstrzyga NSA, to sam NSA, który razem z TK i Sądem Najwyższym dały wykładnie ważności wyroków TK na co właśnie powołują się samorządy.

Łatwo więc przewidzieć jak NSA rozstrzygnie spory w tej materii władzy państwowej z władzami samorządowymi. Władze państwowo  są na przegranej pozycji. I to jest właśnie prymat prawa nad widzi mi się urzędników państwowych. Bez tego nie było by państwa prawnego!

Oto argument do obrony Konstytucji, obrony konsekwentnie obywatelskiej „do ostatniego tchu”!

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka