folt37 folt37
200
BLOG

Dwa powody modelowania (urządzania) państwa w Polsce

folt37 folt37 Polityka Obserwuj notkę 4

Polska doświadczyła takich zmian dwa razy: raz w 1918 r. po odzyskaniu niepodległości wychodząc ze 123 letniej niewoli zaborców i drugi w1989 r. odzyskując suwerenny byt polityczny uwolniony od komunistycznego totalitaryzmu i poddaństwa od ZSRR.

Daleka od ideału mentalność ludzka zawsze w takich sytuacjach budzi ze snu egoizmy klasowe, grupowe i środowiskowe próbując uzyskać  dla siebie jakieś przywileje wyróżniające je w społeczeństwie .

Zarówno po 1918 r. jak i 1989 r. mieliśmy do czynienia ze sporami, kłótniami i wymuszeniami ustrojowymi dalekimi od oczekiwań różnych grup społecznych liczących na dużo większe korzyści od uzyskanych.

W II RP spory te zaowocowały atakiem na demokrację skutkującym tragicznym mordem pierwszego prezydenta Gabriela Narutowicza i zamachem stanu Piłsudskiego w 1926 r., pochłaniającym ponad 400 poległych i zabitych.

Obecne polskie spory o intermobilia* ustrojowe nieprzerwanie trwają od 1989 r. i są inspirowane sprzecznymi nastrojami społecznymi dwóch podstawowych grup społecznych (klas): pracobiorców najbardziej mentalnie przywiązanych do socjalizmu (państwowości zakładów pracy) i klasy średniej - prywatnych właścicieli drobnych zakładów wytwórczych, handlu, usług, które w okresie ćwierćwiecza stały się większościowym twórcą polskiego PKB.

Obie grupy społeczne dzieli konflikt interesów zawsze istniejący pomiędzy właścicielami środków produkcji i pracownikami najemnymi żyjącymi z płacy za pracę przy eksploatacji tychże (patrz przypowieść biblijna o talentach /Mt 25, 14-30/).

Państwu jest bardzo trudno, a nawet niemożliwe zrównoważyć idealnie nastroje tych grup społecznych, na których politycy budują własne, różno-partyjne zaplecze dla politycznej strategii zdobywania władzy. Dlatego na bazie pracobiorców zawsze tworzą się partie pro socjalne, a na klasie średniej partie liberalno-demokratyczne broniące wolnego rynku i swobód gospodarczych podstawy ich egzystencji.

Państwo silne, dobrze zorganizowane tworzy gwarancje prawne stabilizujące wolność gospodarczą jedynego gwaranta rozwoju gospodarczego i rosnącego PKB oraz twarde reguły prawa pracy eliminujące nadużycia w sferze czasu pracy, wynagrodzeń i bezpieczeństwa pracy.

Państwo próbujące powyższy system ustrojowy modyfikować do ustroju pracowniczej opieki socjalnej drogą państwowego etatyzmu i interwencjonizmu tworzy politykę budżetową bezpośredniego finansowania nisko dochodowych obszarów społecznych zakłócając wolnorynkowy rytm rynku pracy, czym odtwarza model „gospodarki planowej” sztandarową ideę socjalizmu z nieodwracalną groźbą systematycznego obniżania efektywności gospodarczej i odstawania od światowego tempa postępy i dobrobytu.

A to powoduje, że w dłuższej perspektywie czasowej w budżecie państwa zabraknie pieniędzy na płacenie ludziom za „nic nie robienie” (np. zasiłki 500+ /23 miliardy zł rocznie/) i trzeba będzie to znieść, co „biorcy” tych pieniędzy nigdy nie zaakceptują i stworzą podłoże (pożywkę) dla sprzeciwu typu „Solidarności”, „Pomarańczowej Rewolucji” itp. „buntów”. 

System postsocjalistyczny broni się  przed tym zagrożeniem  poszukiwaniem kolejnych źródeł dochodów budżetu drenażem podatkowych pieniędzy od klasy posiadaczy i subwencyjnym schlebianiem klasie pracobiorców, co ma miejsce aktualnie w Polsce.

Rządy PiS są klasycznym wytworem społecznego postsocjalizmu nacechowanego owym subwencyjnym schlebianiem klasie pracobiorców zwiększaniem opodatkowania reszty społeczeństwa (klasy średnie) obecnego większościowego twórcy polskiego PKB.

Wszystkie gazety gospodarcze alarmują, że planowane szaleńcze tempo wzrostu podatków (od PiT, CiT, ZUS, itp., po akcyzę od samochodów i ubezpieczenia), a także wymuszenie wzrostu wynagrodzenia podwyższaniem średnich płac) obniży dochody przedsiębiorców i zmusi ich do ratowania swojego kapitału (majątku) przenoszeniem działalności za granicę (u nas mniejszy PKB, wpływy z CiT, wzrost bezrobocia) kierując polską gospodarkę na równię pochyłą obniżania wyników gospodarczych.

Groźbę tendencji dławienia gospodarki powiększa wzrost nastrojów akceptujących owo socjalne „rozdawnictwo” i „przykręcanie śruby podatkowej” przedsiębiorcom i jednoznacznie popieranie tej polityki władz przez KK w Polsce stanowczo tłumiący każdy odruch odradzających się ruchów obywatelskich.

Wracając do modelowania ustroju w państwie należy z najwyższym zdziwieniem skonstatować bieżącą politykę PiS z postawą poprzedniczki tej partii Porozumieniem Centrum obfitującą wtedy stanowczą krytyką socjalizmu z gospodarką planową na czele. Stąd dzisiaj olbrzymie zaskoczenie obecnym modelowaniem przez PiS ustroju Polski w stronę wcześniej krytykowaną - czyli etatyzmu państwowego, a  tak po prostu socjalizmu zmodernizowanego tylko z postawy wrogości do KK na pełną z nim symbiozę!

 

*(System wartości [zespół wartości] uporządkowany według stopnia ważności. Powiązania między wartościami nie są wyłącznie liniowe. Do ujawnienia hierarchii wartości dochodzi najczęściej w sytuacji konfliktowej, gdy konieczny jest wybór i rezygnacja z danych wartości).

https://www.google.pl/search?q=intermobilia&oq=intermobilia&aqs=chrome..69i57j69i59j0l4.12663j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8#q=intermobilia+co+to+znaczy

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka