folt37 folt37
167
BLOG

Wraca ręczne sterowanie rządu w przedsiębiorstwach o przewadze kapitału państwa

folt37 folt37 Polityka Obserwuj notkę 19

Smutne doświadczenie nieskutecznego, mało efektywnego  gospodarowania przedsiębiorstw państwowych w PRL spowodowało - po 1989 r. (odzyskanie suwerenności państwa polskiego) - reformę gospodarczą polegającą na przekształceniu przedsiębiorstw państwowych w spółki prawa handlowego z całkowitym lub częściowym kapitałowym udziałem państwa. Reformą tę nazwano wdzięcznie komercjalizacją przedsiębiorstw państwowych.

Sens przedsięwzięcia „komercjalizacja” bardzo przystępnie przedstawia Wikipedia”:

Komercjalizacja przedsiębiorstw jest przystosowaniem przedsiębiorstwa do warunków gospodarki rynkowej. Przedmiotem komercjalizacji może być np. przedsiębiorstwo państwowe, które ma zostać przekształcone w jednoosobową spółkę skarbu państwa, gdzie jedynym właścicielem pakietu akcji lub głównym udziałowcem jest samo państwo.

Komercjalizacja, w myśl Ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i prywatyzacji, polega na przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa – w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej. Komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego dokonuje minister właściwy do spraw Skarbu Państwa, działający w imieniu Skarbu Państwa. Jeśli cel jest inny niż prywatyzacja, potrzebuje on zgody Rady Ministrów.

Komercjalizacja przedsiębiorstwa państwowego może nastąpić:

·         z inicjatywy ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa lub na wniosek organu założycielskiego

·         na wniosek dyrektora i rady pracowniczej przedsiębiorstwa

·         na uzasadniony wniosek organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze którego znajduje się siedziba tego przedsiębiorstwa, na podstawie uchwały organu stanowiącego tej jednostki. (art. 4a ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji z 1996 roku)

Sens reformy polegał na pozbawieniu państwa bezpośredniej ingerencji w kierowanie przedsiębiorstwem i zastąpienie go władzami spółek (zarząd, rada nadzorcza) wyłonionymi  na podstawie Kodeksu Handlowego (obecnie kodeks spółek handlowych) odpowiedzialnych tylko przed Walnym Zgromadzeniem Akcjonariuszy/ Wspólników (zwoływane w trybie zwyczajnym i nadzwyczajnym).

Władze spółki podlegają ocenie (rozliczaniu) wyłącznie w trybie przepisów KSH co musi być udokumentowane uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy/Wspólników sporządzane przez notariusza, a więc osoby zaufania publicznego.

Dyscyplinowania władz spółek może dokonywać tylko Walne Zgromadzenie i tylko w sprawach określonych przepisami KSH co wyklucza subiektywne opinie, oceny i zarzuty powodowane „widzimisię” właściciela.

Również strategie gospodarcze nakazane władzom spółek muszą być nadane  uchwałami Walnego Zgromadzenia i tylko ono wiążę władze w realizowaniu zadań.

Odwołanie władz spółek przed upływem kadencji może nastąpić tylko w okolicznościach nadzwyczajnych spowodowanych działaniem na szkodę spółki lub przestępstwem.

Wszystkie powyższe obowiązki i działania dają władzom spółek pełną autonomię zarządzania bez wtrącania się właściciela w sprawy spółki w ciągu roku gospodarczego.

„Zaproponowany przez rząd PiS nowy system zarządzania państwowym majątkiem przypomina monarchiczny model władzy. Formalnie to premier będzie np. powoływać władze państwowych osób prawnych, a także wykonywać prawa z należących do państwa akcji spółek handlowych oraz wskazywaćkandydatów do rad nadzorczych tych spółek. W praktyce będzie jednak przekazywać bieżący nadzór nad spółkami swoim namiestnikom, czyli ministrom lub pełnomocnikom”.

http://wyborcza.biz/biznes/1,147752,21014549,majatek-panstwa-w-rece-premiera-wielkie-zmiany-od-nowego-roku.html?disableRedirects=true

Czyli koniec gospodarki rynkowej w sektorze mienia państwowego. PiS kontynuuje dramatyczny powrót do etatyzmu państwowego i ręcznego sterowania przez rząd gospodarką i nie tylko - czego przykładem jest rewizja przepisów o działalności instytucji pozarządowych (fundacje).

Skoro mamy powrót do „centralizmu demokratycznego” ani chybi czeka nas też znany finał końca owego centralizmu, przypadający  w historii Polski na ostanie dekady XX wieku.

Przecież powinien to pamiętać wicepremier Mateusz Morawiecki (rocznik 1968) nadzorujący gospodarkę, a jeżeli mu się to „zamazało” niech zapyta swojego taty Kornela, który był czynnym opozycjonistą w dziele obalenia socjalizmu.

No chyba, że jest to amnezja rodzinna!

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka