folt37 folt37
1559
BLOG

Andrzej Gwiazda, Leszek Balcerowicz i Oscar Lange

folt37 folt37 PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 22

Co mają wspólnego ze sobą osoby wymienione w tytule motki?  Tylko to, że Andrzej Gwiazda podczas manifestacji PiS 13 grudnia bezpardonowo zaatakował Leszka Balcerowicza stwierdzeniem, że swoimi reformami spowodował on większe zniszczenie polskie gospodarki niż 40 lat socjalizmu, realizowanego według teorii ekonomicznych Oscara Lange.

Absurdalny bezsens wypowiedzi p. Gwiazdy powinienem potraktować wzruszeniem ramion, co oznaczałoby, że słowa Gwiazdy są bez znaczenia. Ale nie są z powodu ich autora i jego okolicznościowego wystąpienia oraz aplauzie ze strony najwyższych dostojników w państwie oraz apologetów PiS zgromadzonych na wiecu.

Te bezrefleksyjne słowa Gwiazdy i takiż aplauz jego słuchaczy zostały usłyszane w całej Polsce wzbudzając niesmak .

Zaś aplauz demonstrowali naiwni obywatele przyjmujący za dobrą monetę słowa Gwiazdy w poczuciu, że mówca prezentuje miłą im prawdę, bo oni też nie odczuwają satysfakcji z polskich reform, nie z powodu biedy ale z frustracji, powodowanej tym, że większym dobrobytem cieszą się inni Polacy, najczęściej pracodawcy tych sfrustrowanych.

Taką skumulowaną frustracje –  bliską zebranym na wiecu – pokazał p. Gwiazda osobiście głęboko urażony niesprawiedliwym – jego zdaniem – potraktowaniem go przez współtowarzyszy solidarnościowe Viktorii, sięgających wysokich państwowych zaszczytów z pominięciem jego osoby epatującej  socjalistycznymi poglądami odrzuconymi przez polską transformację.

To jest bardzo smutne, że osobiste animozje p. Gwiazdy i liderów wiecu z 13 grudnia tak szkodliwie deformują w umysłach prostych ludzi sukces polskiej transformacji podziwiany z uznaniem na świecie jajo awans cywilizacyjny Polski obrazowany choćby takimi wskaźnikami: Liczba mieszkań oddanych w 1999 r. – 82 tys., a w 2015 -102 tys., Absolwenci szkół wyższych w 1999 r. – 215tys., a w 2014 r. – 420 tys., Łóżka w szpitalach w 1999 r. – 199 tys, a 2015 r. -  213 tys. Liczba samochodów osob. w 1999r. ok. 5 mln., a w 2015 r. ok. 15 mln.   

Pan Gwiazda powinien najpierw zapoznać się ze statystykami rozwoju Polski i doczytać o wpływie na ten rozwój reformy Balcerowicza oraz nieszczęsny wpływ Langowskiej ekonomii na bankructwo gospodarcze PRL-u.

Tak autorzy recenzji „Ekonomii Politycznej” Oscara Lange  scharakteryzowali jej autora:

„Jego fascynacja socjalizmem datująca się od lat młodzieńczych i trwająca do końca życia, jest rudno zrozumiała […]  świetle kryzysu tego systemu i jago załamania się”.

Trudno jest dzisiaj zaakceptować niczym nie zachwianą, pełną akceptacji aprobatę Langego dla ekonomii marksistowskiej”

http://coin.wne.uw.edu.pl/mbrzezinski/research/Lange.pdf

A taką ocenę wystawiają Leszkowi Balcerowiczowi światowe autorytety ekonomiczne:

W 2006 r. znalazł się w gronie wybitnych naukowców skupionych wokół International Atlantic Economic Society (IAES) oraz został członkiem Grupy Autorytetów Instytutu Finansów Międzynarodowych (Group of Trustees, Institute of International Finance), a także wszedł w skład Rady Doradczej Center for European Policy Analisys w Waszyngtonie. Jest również członkiem Group of Thirty. W 2008 r. został wybrany przewodniczącym rady Instytutu Bruegla. Członek korespondent Wydziału Historyczno-Filozoficznego Polskiej Akademii Umiejętności. W 2009 r. został wybrany prezydentem International Atlantic Economic Society.

Wyróżniony tytułem Doktora honoris causa przez następujące uczelnie: Uniwersytet w Aix-en-Provence we Francji (1993), University of Sussex w Wielkiej Brytanii (1994), De Paul University of Chicago w USA (1996), Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Dundee University oraz Staffordshire University w Wielkiej Brytanii (1998), Uniwersytet Ekonomiczny w Bratysławie w Słowacji (1999), Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą w Niemczech (2001), Uniwersytet del Pacifico w Limie w Peru oraz Uniwersytet Alexandru Ioan Cuza w Jassach w Rumunii (2002), Uniwersytet im. Georga Mercatora w Duisburgu w Niemczech (2004), Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, Akademia Ekonomiczna w Poznaniu, Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu i Uniwersytet Gdański (2006), Szkołę Główną Handlową (2007) oraz Uniwersytet Warszawski (2008), Uniwersytet Nowej Południowej Walii w Sydney (2008), Uniwersytet Babeş-Bolyai w Napoca Cluj w Rumunii (2010), Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (2010), Uniwersytetu w Burgas w Bułgarii (2010), Rosyjskiej Prezydenckiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej (2011).

Nagroda Ludwika Erharda (1992); Minister Finansów roku 1998 brytyjskiego miesięcznika finansowego Euromoney (1998); nagroda dla najwybitniejszego Europejczyka w 1998 r. Transatlantic Leadership Award przyznana przez Instytut Europejski w Waszyngtonie (1999); Central European Award dla najlepszego ministra finansów 1998 r. (1999); nagroda Friedricha Augusta von Hayeka (2001); nagroda im. Carla Bertelsmanna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie transformacji gospodarczej w Polsce (2001); nagroda Fundacji Fasela za zasługi dla społecznej gospodarki rynkowej (2002); tytuł bankiera roku w kategorii banków centralnych Europy przyznany przez brytyjski miesięcznik The Banker (2004); Emerging Markets Awards dla najlepszego prezesa banku centralnego w Europie Środkowowschodniej (2004), ACCA Achievement Award (2006). W 2006 r. został wybrany przez czytelników FT.com jako jeden z pięciu zwycięzców „Pioneering Thought Leadership Project”.

http://kolegia.sgh.waw.pl/pl/KAE/struktura/KMSP/katedra/sklad/Strony/Balcerowicz.aspx

Dokonuję tego przypomnienia gwoli przeciwstawienia się politycznemu bełkotowi współczesnych polskich socjalistów, którzy socjalnym populizmem próbują wymazać dorobek III RP wyłącznie z politycznej niechęci do jej wybitnych  twórców, reprezentantów przeciwnego do PiS-u obozu politycznego.

Takie postawy jakie prezentuje p. Gwiazda szkodzą Polsce i jej obywatelom. Po pierwsze z powodu zagrożenia Polski recydywą socjalizmu, i po drugie pogarszającym się wizerunkiem Polski w europejskiej rodzinie narodów, które spojone uniwersalnymi wartościami gospodarczo kulturowymi nie zaakceptują owej recydywy i ochłodzą z Polską dotychczasowe przyjazne stosunki wspólnotowe.

I na tym polega szkodliwość politycznych postaw zaprezentowanych przez p. Andrzeja Gwiazdę.

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka