folt37 folt37
418
BLOG

Niepokojące pomruki polskiej demokracji

folt37 folt37 Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

Polacy to naród o rodowodzie wiejskim obejmującym zarówno chłopów jak i szlachtę, co to „na zagrodzie równa wojewodzie”.

Wieś zawsze podporządkowywała rytm gospodarskiego życia prawom przyrody zgodnie z cyklami pór roku i atmosferycznym kaprysom aury. Na wsi umiano wyciągać wnioski z kierunków wiatru, układu i koloru chmur, reakcji zwierząt 

Kiedy w porze sianokosów zachmurzone niebo wydawało przedburzowe pomruki wszyscy, kto żyw, spieszyli zgrabiać siano dla rotowania go przed zamoknięciem.

Społeczność miejska zatraciła te zdolności zgadywania następstw owych pomruków pogodowej aury, co wyraźnie szkodzi im w przewidywaniu kłopotów sygnalizowanych pomrukami także w polityce 

A polityczne chmury gromadzą się coraz gęściej i niepokojąco pomrukują, co w pogodzie (też tej politycznej) nic dobrego nie wróży.

Przywódcze elity obecnego obozu władzy są to w większości mieszczuchy z Jarosławem Kaczyńskim na czele i dlatego nie odgadują tych pogodowych politycznie nastrojów, coraz głośniej pomrukujących wyraźnie zapowiadających burzę.

Czujność Polaków wzbudziły uparte zabiegi PiS-u w centralistyczno-etatystycznej modernizacji państwa eliminowaniem krok po kroku obywatelskich struktur samorządowych nawrotem do etatyzmu państwowego (od rządu po gminę) mocno przypominającego socjalistyczną terytorialną strukturę  władz gminnych zwanych Terenowymi Organami Administracji Państwowej (TOAP) .

Dopóki nie ruszano samorządności terytorialnej miast i gmin pomrukiwania buntu były skromne. Teraz, kiedy z wielkim impetem przypuszczono atak na gminy głośność pomruków rośnie proporcjonalnie do odsłanianianego przez PiS zakresu tych modernizacji poczynając od stolicy (atrapa metropolii) po dwu kadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów z wstecznym obowiązywaniem o dwie kadencje do tyłu 

Teraz do tych narastających pomruków społeczności lokalnych, suwerena samorządów terytorialnych doszlusowują samorządy środowiskowe, nie byle jakie zresztą, bo takie jak świata prawniczego od radcowskiej, adwokackiej po sądownicze (KRS).

Pomruki mogą być zapowiedzią ryków, ryków podobnych do trąb jerychońskich burzących warowne mury miasta.

Jarosław Flis poświęcił temu problemowi tekst w Tygodniku Powszechnym pt. „Samorząd i samorządzenie” w tonie refleksyjno przestrzegającym 

*Luźno rzucona przez Jarosława Kaczyńskiego myśl o natychmiastowym wprowadzeniu kadencyjności w samorządach okazała się detonatorem typowej dla polskiej polityki mieszanki wybuchowej. Ma ona zwykle dwa składniki: ogólną ideę i partyjny geszeft.

*W ostatnich wyborach, choć koalicja PO-PSL wyraźnie już słabła, tylko jeden na 20 włodarzy zdobył swój mandat pod sztandarem PiS – ludowcy i kandydaci Platformy wygrywali dwuipółkrotnie częściej.                                                       

* Zaburzenie politycznych planów u ponad 1500 samorządowców spoza PiS może być impulsem dla krajowej polityki. Każdy z nich ma swoją rozpoznawalność i dokonania. Za każdym z nich stoi przecież jakieś środowisko, każdy ma radnych ze swojego klubu, sympatyzujących sołtysów, dyrektorów szkół i proboszczów. Mogą stworzyć nową jakość w wyborach sejmikowych, mogą stać się zasobem, w którym partie opozycyjne będą miały ułatwiony połów aktywistów przed kolejnymi wyborami sejmowymi.                                                        

*Władza, której używa się do czegoś innego niż zabieganie o ponowną akceptację obywateli, to władza także nieskuteczna. Raz jeszcze droga na skróty najwyraźniej prowadzi na manowce.      https://www.tygodnikpowszechny.pl/samorzad-i-samonakrecenie-146585

Gdyby to była droga na partyjne manowce PiS nie byłoby to groźne dla pokoju społecznego. Taka groźba istnieje jednak gdyby na owe manowce kontynuowano spychanie polskiej demokracji. 

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka