folt37 folt37
223
BLOG

Dzieci Wrzesińskie - strajk szkolny

folt37 folt37 Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Oświata była zawsze i dalej pozostaje edukacyjną domeną ideologicznego indoktrynowania dzieci i młodzieży na modłę rządzących w imię modelowania świadomości młodego pokolenia na wzór i podobieństwo ideologicznych doktryn rządzących. 

W historii Polski doświadczyliśmy tego ze strony zaborców głównie pruskich i rosyjskich gdzie wypierano ze świadomości polskich dzieci wszystko to co świadczyło o polskości.

Ze szczególnie indoktrynacyjnej brutalności w germanizowaniu polskich dzieci słynęły pruskie władze zaborcze, czego pamięć jest historycznie mocno akcentowana w Wielkopolsce.

Dobrze jest znana w Polsce historia strajku szkolnego Dzieci Wrzesińskich przeprowadzonego w oporze przeciwko germanizacji rugowaniem ze szkół języka polskiego. Właśnie w kwietniu mija 116 rocznica tego strajku 

Oto historyczne ślady tych zdarzeń: 

Patriotyczny wierszyk strajkujących polskich dzieci.

My z Tobą Boże rozmawiać chcemy,
lecz "Vater unser" nie rozumiemy
i nikt nie zmusi nas Ciebie tak zwać,
boś Ty nie Vater, lecz Ojciec nasz”

Zaborca osłupiał stanowczością i siłą protestu dzieci i rodziców we Wrześni zaostrzając restrykcyjny przymus karami chłosty wobec dzieci oraz aresztami i grzywnami nakładanymi na rodziców.

Oto krótka charakterystyka tego procesu:

„W procesie tym państwo pruskie pozwało strajkujące dzieci oraz występujących w ich obronie rodziców do sądu, w wyniku którego zasądzono kary więzienia. Skazano łącznie 25 osób, a 4 uwolniono od zarzutu. Minimalny czas kary wyniósł 2 miesiące aresztu, a maksymalny 2,5 roku więzienia. Najsurowiej ukarano Nepomucenę Piasecką. Po apelacji od zarzutów uwolniono tylko jedną osobę.

Za winnego został uznany nawet fotograf z Wrześni, Szymon Furmanek, którego skazano na 200 marek grzywny z zamianą na 40 dni więzienia. Postawiono mu zarzut "wykonania i rozpowszechniania trzech fotografii osób związanych ze sprawą wrzesińską". Zdjęcia te były rozchwytywane przez Polaków daleko poza Księstwem Poznańskim, były także reprodukowane przez prasę polską i zagraniczną. Pruski prokurator dopatrzył się w nich "gloryfikacji przestępców" i "zachęcania" do ich naśladowania. Sąd ukarał także Marcelego Piaseckiego za rozpowszechnianie tych fotografii, a Kazimierza Kaczmarka za samo ich przechowywanie.

Cesarz Wilhelm II w mowie malborskiej stwierdził, że: "...znów doszło do tego, że polska buta chce ubliżyć niemczyźnie...".

https://pl.wikipedia.org/wiki/Strajk_dzieci_wrzesi%C5%84skich

Na szczególną uwagę zasługuje arogancja głowy państwa pruskiego cesarza Wilhelma II za te słowa: "...znów doszło do tego, że polska buta chce ubliżyć niemczyźnie...".

Tak oto władcy traktowali poddanych, którzy ośmielili sprzeciwiać się ich wizji wychowywania młodego pokolenia, któremu chcą  narzucić postawy patriotyczne dopasowane do ich wyobrażenia o państwie i społeczeństwie.

Może to nie przypadek, że w 116 rocznice wrzesińskiego strajku szkolnego obecnie nauczyciele zapowiadają strajk szkolny w proteście przeciwko niechcianego przez społeczeństwo i nauczycieli modyfikowania edukacji młodzieży szkolnej wyłącznie na wzór i modłę tylko jednego, rządzącego obecnie państwem polskim (nie Narodem) ugrupowania politycznego o nazwie „Prawo i Sprawiedliwość” z intencją cofania polskiej edukacji do XIX w.

Być może zapowiadany strajk szkolny otrzeźwi zacietrzewiony ideologiczny upór rządzących i w zgodzie z wolą narodu wycofają się z tej nieszczęsnej reformy szkolnej.

Czy jest to tylko płonna nadzieja okaże się po strajku! 

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo